Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

 

Klimatyzacja jest wprowadzana do pomieszczeń głównie po to, aby zapewnić w nim odpowiednią temperaturę latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Sprawdza się bardzo dobrze zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a działa w równie skuteczny sposób.

Koszty związane z klimatyzacją

Pierwszym kosztem, jaki trzeba będzie ponieść w związku z klimatyzacją jest zakup urządzenia. Urządzenia typu split o mocy 3,5 kW kosztują od 1500 do 5000 zł. Sprawdzą się świetnie podczas klimatyzowania pomieszczenia o powierzchni 35 m2, te urządzenia będą idealne do użytku domowego.

Choć montaż klimatyzatora typu split można przeprowadzić samodzielnie, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zatrudnia fachowców znających się na tym jak mało kto. Będzie można wtedy uzyskać pewność, że urządzenie zadziała właściwie i nie zostanie uszkodzone podczas montażu. Montaż klimatyzacji kosztuje zwykle od 1000 do 1500 zł, jest to koszt za usługę montażową, a także za wszystkie potrzebne do instalacji materiały.

Czy warto inwestować w klimatyzację w domu oraz w bloku?

Klimatyzacja to na pewno niemały wydatek, ale komfort zawsze jest bezcenny, a dzięki klimatyzacji można go uzyskać. Decydując się na profesjonalną klimatyzację trzeba liczyć się z wydatkiem od 2 do 5 tysięcy złotych. Jednak, system będzie działał sprawnie przez wiele lat i inwestycja szybko się zwróci. Ważne jest jednak to, aby całość została zainstalowana we właściwy sposób, dzięki temu koszty eksploatacji nie będą wysokie. Dobrze zamontowane urządzenie nie będzie pobierało dużej ilości energii elektrycznej.

Trzeba również pamiętać o tym, że inne koszty eksploatacyjne będą związane z użytkowaniem klimatyzacji w bloku, a w inne w domu, głównie dlatego, że powierzchnia domu przeważnie jest większa niż przestrzeń, jaką ma mieszkanie.

Wzrost kosztów energii elektrycznej

Wysokość rachunków zależy m.in. od tego, jak duże są okna, czy i jak ocieplony jest budynek oraz w której jego części znajduje się lokal. W przypadku 50-metrowego mieszkania z oknami od południa, dzienny koszt obniżenia temperatury powietrza z 30 st. C do 22 st. C może sięgać 5,20 zł (gdy okna są od strony północnej - 3,60 zł). Miesięczny rachunek za prąd w najgorszym razie wzrośnie więc od 100 do 150 zł. Dotyczy to urządzenia typu split. Jeśli w mieszkaniu ma być używany klimatyzator przenośny, koszt chłodzenia może być nawet trzykrotnie wyższy.

Ogrzewa i chłodzi

Klimatyzator to nie tylko kwestia przyjemnej temperatury. Urządzenie powinno zapewnić optymalny poziom cyrkulacji powietrza, czyli ciągłą wymianę powietrza zużytego na świeże. To z pewnością przyniesie dużą ulgę alergikom oraz osobom ze schorzeniami układu oddechowego. Korzystanie z klimatyzatora w domu zmniejsza również prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni czy osadzania pary wodnej na szybach oraz pomaga szybciej pozbyć się z otoczenia brzydkich zapachów.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup klimatyzatora, rozważ taki, który może także ogrzewać powietrze. Dwie funkcje w jednym mogą okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza w pomieszczeniach, które zimą pozostają niedogrzane. Takie urządzenia są co prawda droższe, bo ich moc grzania jest często większa niż innych rodzajów ogrzewania.

>>> [ więcej informacji o ogrzewaniu ]

Klimatyzator obniża temperaturę powietrza w czasie upałów, eliminuje nadmiar wilgoci, tworząc przy tym korzystny mikroklimat w mieszkaniu. Nie od dziś wiemy, że zbyt gorące powietrze, jak i zbyt wilgotne, ma krytyczny wpływ na nasze samopoczucie.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku mamy szeroki dostęp do różnych rodzajów klimatyzatorów – przenośnych, jak i stacjonarnych. Przenośne klimatyzatory możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, jednak ich wadą jest głośna praca i mniejsza skuteczność niż klimatyzatorów stacjonarnych.

- Przenośny monoblokowy

Jest to najtańszy sposób na klimatyzację w domu, jest też bardzo prosty w działaniu. Klimatyzator monoblokowy składa się z dwóch części, zamkniętych w jednej obudowie. Odprowadzeniu gorącego powietrza na zewnątrz służy rura harmonijkowa. Aby korzystać z powyższego klimatyzatora, musimy wystawić rurę urządzenia na zewnątrz. Można ją poprowadzić przez okno, jest to najszybszy sposób, ale uchylone okno będzie w pewnym stopniu niwelowało działanie klimy.

- Split - stacjonarny i przenośny

W tym przypadku obie części klimatyzatora są oddzielne. Split różni się od konstrukcji monoblokowych obecnością elementu zewnętrznego, który połączony jest z elementem wewnętrznym przy pomocy rozciągliwych przewodów freonowych. Element zewnętrzny umieszczamy poza budynkiem (balkon lub zewnętrzna ściana – w modelu ściennym).

- Multisplit

Jest to ta sama konstrukcja, co w przypadku splitu. Różnica jest taka, że teraz do jednej sprężarki możemy podłączyć większą liczbę parowników. To jest idealne rozwiązanie dla tych, którzy planują klimatyzować więcej, niż jedno pomieszczenie w tym samym budynku.

- Kompakt

Ten model klimatyzatora charakteryzuje się połączeniem ze sobą na stałe parownika i sprężarki. Jest to dobre rozwiązanie dla małych mieszkań w blokach, gdzie nie byłoby miejsca na zainstalowanie konstrukcji split.

>>> [ więcej o cenach klimatyzatorów ]

 

 

 

       

 

NA PRĄD:  Oświetlenie  Ogrzewanie  Klimatyzacja  AGD  RTV

 

 

 KONTAKT   WIADOMOŚCI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

  http://ad.stat.4u.pl/s4u.gif